Olejowanie: pielęgnacja i ukojenie

Olejowanie jest w Indiach podstawą pielęgnacji włosów. Każda Hinduska nakłada na włosy olej, bo doskonale zna jego dobroczynne działanie, a włosy wypada w tej kulturze mieć piękne, lśniące i mocne.

Dla osób ze słabymi, suchymi, wypadającymi czy zniszczonymi włosami olejowanie to absolutnie niezbędny zabieg.

 

 

 

Dlaczego warto olejować włosy?

W Indiach olejowanie to absolutnie niezbędna pielęgnacja włosów i jeden z najważniejszych rytuałów codzienności. Tak bardzo, że w sanskrycie kochać i olejować to to samo słowo – „sneha”. 

Włosy kochają olejowanie bo olejki, niezależnie od rodzaju, zawierają dobroczynne kwasy tłuszczowe, nasycone i nienasycone, witaminy i minerały (magnez, cynk, potas). Olej wnika głęboko we włos i odbudowuje go od środka, także jest niezastąpionym remedium, ale wymaga cierpliwości! Olejowanie odżywia włosy na całej długości i, co najważniejsze, także cebulki włosowe, które chłoną potrzebne im składniki. Wzmacnia włosy, regeneruje, poprawia ich kondycję, dodaje blasku i sprężystości. Mniej się łamią i mnie rozdwajają się końcówki. A gdyby tego było mało, to jeszcze zapobiega wypadaniu włosów i wspomaga porost. Oleje jako emolienty nawilżają włosy, bo wiążą wodę we włosie.

Olejowanie włosów z SoulTree

Dziś do wyboru mamy całą masę olejków do olejowania włosów, a o kwestii doboru do rodzaju włosa sporo dobrych blogów napisano. W Indiach generalnie jest tak, że zimną porą sięga się bardziej po olej sezamowy, upalnym latem zaś po olej kokosowy. Każda Hinduska jaką znam ma swoją ulubioną markę lub sama przyrządza proste olejne mieszanki z dodatkiem ajurwedyjskich ziół, bo Hinduski są przekonane, że nie ma lepszego rozwiązania niż oleje wzmocnione ziołami.

Odżywczy olejek do włosów SoulTree zawiera to, co włosom najbardziej potrzebne – jest cudowną mieszanką olejków z kokosa, sezamu, pestek winogron, migdałów, rycyny i słonecznika. Zawiera więc aż 6 różnych, nierafinowanych, tłoczonych na zimno olejków! Dzięki temu nie jest za ciężki, jak np. olej rycynowy używany solo, jednocześnie dając włosom to, co w tych olejkach najbardziej odżywcze.  

Specjalna formuła SoulTree zawiera zioła uznawane przez Hinduski za klucz do zdrowych i lśniących włosów: Methika, Amla, Brahmi, Bhrihgraj i Tulsi:

*Amla – zapobiega wypadaniu włosów, pobudza mieszki włosowe do wzrostu, daje włosom blask i sprężystość;

*Bhringraj – zwany „władcą włosów”, genialnie rewitalizuje włosy,  odżywia skórę głowy, stymuluje porost włosów, zapobiega wypadaniu włosów i przedwczesnemu siwieniu;

*Brahmi – głęboko odżywia skórę głowy, zapobiega wypadaniu, dodaje włosom objętości i chroni je przed szkodliwymi czynnikami;

*Methika – bogata w substancje śluzowe i flawonoidy kozieradka, wzmacnia włosy, daje im lśnienie, przeciwdziała wypadaniu włosów i powstawaniu łupieżu;

Jak olejuje się włosy w Kerali

Napatrzyłam się jak mieszkanki Kerali dbają włosy. W sobotnie poranki na ocienionej, obrośniętej hibiskusem werandzie sąsiedniego domu rozsiadały się trzy pokolenia. Babcia przynosiła miseczkę z mieszanką olejku kokosowego i liści neem, które wcześniej zmiażdżyła w moździerzu. Nakładała tak doprawiony, lekko ciepły olej na głowę córki, chlapiąc na boki bo wzrok miała słaby. Mama z kolei czulej obchodziła się z wnuczką siedzącą w jej stopach. Rozdzielała włosy pasmo po paśmie, a po nałożeniu olejku opuszkami palców niespiesznie masowała głowę dziewczynki, potem rozprowadzała olejek na całej długości włosów, komentując pewnie sprawy całego tygodnia w zupełnie dla mnie niezrozumiałym mallayalam. Spłukiwanie oleju odbywało się popołudniu, po czym znów stadnie mościły się na werandzie by rozczesać sobie nawzajem włosy, na końcu zaplatając dziewczynce warkocz. Zachwycał mnie ten widok: babcia, córka, wnuczka, całkowicie pochłonięte tymi gestami pielęgnacji i pieszczoty…

Olejowanie włosów w ajurwedzie

W ajurwedzie włosy to zwierciadło naszej konstytucji, a więc unikalnej równowagi dosz (vata, pitta, kapha), przy czym zwykle tyle mówią o naszej psychofizycznej kondycji, że brane są pod uwagę przy diagnozie pacjenta. Większość z nas to jakiś typ mieszany, ale stosuje się trzy ogólne kategorie: 1) przy nadmiarze Vata – włosy są suche, łamliwe, pozbawione połysku, cienkie, często wypadają i mają rozdwojone końcówki; 2) przy nadmiarze pitta – wypadają, przedwcześnie siwieją, z tendencją do łysienia; 3) przy nadmiarze kapha – są przetłuszczone, bardzo obciążone. Zwykle patrząc na swoje włosy dostrzeżemy co najmniej dwa typy dosz, z którymś przeważającym.

Według ajurwedy włosy są produktem ubocznym tkanki kostnej, tak jak zęby i paznokcie. Są także powiązane z systemem nerwowym i układem trawiennym, więc jeśli stan tych tkanek ulega pogorszeniu, odbija się to na włosach. Podobnie, po włosach natychmiast widać oznaki niezdrowej diety czy deficyty żywieniowe.

Pielęgnacja włosów stanowi część rasajany, zabiegów naturalnego odmładzania skoncentrowanych wokół odpowiedniemu dożywieniu komórek i tkanek by zapewnić ich regenerację. Masaż poprawia krążenie, wspomaga złuszczenie starego naskórka, nawilża skórę głowy, a więc zajmuje się zdrowiem włosa od jego korzeni – cebulek. Ważną rolą w procesie odżywiania zapewnia anupan, substancja będąca nośnikiem dla leczniczych roślin i ziół. Dlatego najlepszą pielęgnację zapewniają oleje wzmocnione esencjami ziół.

W ajurwedzie olejowanie to nie tylko dbanie o urodę włosów. Na skórze głowy znajdują się punkty zwane „marma”, których masaż pozwala na udrożnienie przepływów prany, naszej energii witalnej. Olejowanie służy odmłodzeniu całego systemu, usunięciu nierównowagi dosz zgromadzonych w naszych ciężkich głowach w wyniku stresu, myślenia, podejmowania decyzji.

Masaż głowy aktywuje także siódmą czakrę, czakrę korony, która powiązana jest z szyszynką. Dlatego odciąża i wzmacnia system nerwowy, uspokaja i koi skołatane nerwy. Wiedzą dobrze o tym ci, którzy zasypiają po nim jak zadowolone, bezpiecznie czujące się dzieci. 

Jak aplikować olejek do włosów?

Olejek do włosów należy starannie wmasować w skórę głowy rozdzielając poszczególne pasma. Można stosować na włosy suche lub mokre,  bez uprzedniego mycia (olej rozprowadza się lepiej). Dobrze jest poświęcić temu dłuższą chwilę i zrobić sobie odprężający masaż głowy, a jeszcze lepiej jeśli ktoś zrobi go nam.

Dopiero po solidnym wmasowaniu olejku w skórę głowy, możemy go rozprowadzić po całej długości włosów, hojniej olejując końcówki. Możemy włosy przeczesać by olej dobrze rozprowadzić. Następnie zawińcie włosy w tzw. kompres (na czepek foliowy założyć czapkę) by zintensyfikować działanie ziół i olejków. Pozostawcie na głowie przez co najmniej 30 minut, a najlepiej dłużej, np. na kilka godzin. Ponieważ każde włosy są inne, dobrze jest obserwować swoje włosy i zdecydować jaki czas trzymania oleju na głowie robi im najlepiej.

Włosy zmywamy naturalnym szamponem niezawierającym środków spieniających (SLS, SLES). Jak po każdym myciu, nakładamy naturalną odżywkę.

Olejowanie włosów należy przeprowadzać co najmniej raz w tygodniu. W przypadku włosów wymagających regeneracji, poleca się je olejowa 2 razy w tygodniu.

Włosy odbudowują się powoli. I choć pierwszy efekt będzie natychmiastowy – włosy będą cieszyć oko blaskiem, mniej się puszyć, ładniej układać – radykalna poprawa kondycji włosów wymaga czasu. Poprawa ta jest widoczna z tygodnia na tydzień, więc zwykle osoby, które zaczęły olejować włosy olejować nie przestają!

Bo olejowanie to gest czułości w stosunku do siebie. To rytuał pielęgnacji i ukojenia, który przekonał do miliony kobiet.

My w Polsce niestety nie zerwiemy świeżej amli żeby ją dodać do oleju kokosowego, wspieramy się więc naturą zamkniętą we flakonikach. A na tym, co SoulTree zamyka we flakonikach można polegać!

 


Starszy post Nowszy post