Masaż marma i przepływ energii

Żeby zrozumieć istotę masażu marma, trzeba cofnąć się do jednego z fundamentalnych dla ajurwedy pojęć – prany. Prana jest bowiem wszechobecną siłą witalną, nazywaną m.in. tchnieniem życia.  Przenika wszystko we wszechświecie, w tym nasze ciała. Dostaje się do nich wraz z oddechem, a porusza się kanałami – zarówno fizycznymi (układ oddechowy, krwionośny, nerwowy i limfatyczny), jak i subtelnymi kanałami energetycznymi zwanymi nadi. W naszym ciele biegnie kilka głównych kanałów energetycznych (wzdłuż kręgosłupa, rdzenia i prostownika kręgosłupa) oraz kanał dodatkowy – czitta nadi, którym przepływają nasze myśli. Reszta kanałów opływa nasze  ciało i dociera w każdy jego zakątek sprawiając, że jesteśmy jednością ze sobą w aspekcie fizycznym i duchowym, a także stajemy się częścią Wszechświata.

Tu dochodzimy do tzw. punktów marma – miejsc styku lub skrzyżowania się kanałów. Ajurweda naliczyła ich aż 107, w tym 7 o wyjątkowym znaczeniu (ta siódemka pokrywa się z czakrami). Każdy ma swoją nazwę, która trudno brzmi dla naszych uszu, ale naprawdę, nie musimy ich znać.J Punkty marma są bardzo wrażliwe na dotyk właśnie przez to, że znajdują się na skrzyżowaniu styku nerwów, naczyń krwionośnych, mięśni, więzadeł i kości. Połączone są też z różnymi obszarami ciała za pomocą kanałów.

Pozbędziesz się toksyn, odzyskasz energię

 Po co masuje się punkty marma? Cóż, niestety prana nie przepływa przez nas bez zaburzeń. Ich przyczyną jest gromadzenie toksyn fizycznych i mentalnych. Toksyn pochodzących z pożywienia, wody, zanieczyszczonego powietrza, jak też powstających z powodu stresu i przeżywanych przez nas trudnych emocji. Toksyny te z biegiem czasu się akumulują, tworząc złogi zwane ama. Często zauważamy ich obecność dopiero wtedy, kiedy zaczynamy chorować.

Masaż marma to jeden ze sposobów skutecznego usuwania toksyn i udrożnienia nadi. Masaż marma stanowi osobny zabieg – cudowny! – ale, jest też częścią wielu różnych ajurwedyjskich zabiegów. Wykonuje się go z użyciem olejków, kryształów i minerałów poprzez dotyk, nacisk, masaż, a nawet szczypanie.

Na co pomaga masaż marma całego ciała?

 Tyle ajurwedyjskiej teorii. Możemy się z nią nie zgadzać, ale warto pamiętać, że indyjska medycyna leczy ludzi już od 5 tysięcy lat. Dotyczy to także masażu marma, który służy uporaniu się z konkretnymi dolegliwościami. Z czym na przykład?

Lista jest naprawdę długa! Oprócz balansowania doszy i usprawnienia przepływu energii, masaż marma wzmacnia ciało i uspokaja umysł. Działa zbawiennie na naszą psychikę, pomagając w pozbyciu się różnych blokad czy redukując stres. Co ważne, jest skutecznym narzędziem do walki z bólem. W tym ze zmorą naszych czasów – napięciowym bólem głowy. Takii masaż ajurwedyjski znacznie podnosi poziom naszej energii, a profesjonalnie wykonywany wspomaga pracę układu nerwowego, organów wewnętrznych, działanie stawów, trawienie…


Starszy post Nowszy post