Jaśmin w Indiach

Uwielbiałam moment, gdy o poranku autobus zapełniał się kobietami. Wsiadały w wyprasowanym starannie sari, z właśnie co umytymi włosami w które wplotły świeży jaśmin. Autobus ruszał lekko sapiąc, a powietrze czesał wiatr roznosząc woń jaśminu…

Hinduski z południa wpinają jaśmin we włosy pewnie z przyzwyczajenia i dla ozdoby, ale wedle tradycji kwiat ten przynosi domownikom pomyślność. Na weselach jaśmin pojawia się w ogromnej ilości, spływa girlandami z państwa młodych i oplata namiot weselny bo symbolizuje trwałe i szczęśliwe pożycie małżeńskie.

Znaczenie Jaśminu

Oczywiście jaśmin ma też głębsze znaczenie i historię sięgającą hen wstecz, zapisaną już w Mahabharacie i Kamasutrze, bo jest jednym z najstarszych uprawianych kwiatów! Lubią go bogowie, a szczególnie bogini Lakshmi i Hanuman, który dodaje człowiekowi odwagi i pomaga pokonać negatywności umysłu.

Świątynie w Indiach są często schowane w różnych zakamarkach, obudowane plastrami budynków. W odnalezieniu ich pomagają bajecznie, wyraziście kolorowe stragany z kwiatami, przytulone do wejść do świątyń. Na straganie siedzi, często w pół-kwiecie lotosu, sprzedawca lub sprzedawczyni, i patrząc nam w oczy naniza łebki jaśminów na nić. Podaje nam bielusieńką girlandę zawiniętą w liść bananowca, żeby ponieść jako dar, zjednać sobie któregoś z bogów.

Girlandy z kwiatów jaśminu

 To nie jest tak, że nawleka się łebki czy kwiaty i już. Technik robienia girland z kwiatów jaśminu – zwanych na południu „mogre ki mala” jest wiele, pewnie tak wiele jak sposobów na ozdabianie włosów jaśminem. To sztuka, której trzeba się nauczyć, umiejętność pilnie strzeżona, bo taka sztuka to skarb, sposób na utrzymanie rodziny. To też sztuka, która spleciona jest ze starożytną kulturą Indii i wierzeniami.

Wyobraźcie sobie taką pracę – być wyplataczką jaśminów! Na jedną średnią girlandę potrzeba aż 100 główek drobnego jaśminu. Kobiety wyplataczki zaczynają dzień o świcie i kończą późnym wieczorem, bo choć tkają w rekach magię, zarabiają około 500 rupii dziennie (30 zł). Jednak jest z czego być dumną! To fach, to skarb. 

Jaśmin w ajurwedzie i kosmetykach ajurwedyjskich

 Istnieje około 200 odmian jaśminów i wszystkie, poza jedną, pochodzą z Azji południowo-wschodniej. W Indiach są szczególnym, ukochanym kwiatem, egalitarnym wręcz, bo tak samo kochanym przez biednych i bogatych. Jaśmin ma aż 40 biologicznie czynnych substancji, w tym kumaryny, flawonoidy, saponiny i glikozydy.

Nic dziwnego, że jaśmin odkryła też ajurweda i od tysięcy lat korzysta z wszelkich jego postaci: z kwiatów, liści i korzeni. Niezwykle cenny jest olejek z pączków jaśminu, bowiem by uzyskać 1 ml potrzebnych jest aż 8 tysięcy kwiatów, co czyni ten olejek jednym z najdroższych na świecie.

Jaśmin w ajurwedzie jest zalecany przez lekarzy m.in. w chorobach skóry, w tym tak poważnych jak egzemy. Wspomaga procesy naprawcze skóry na tyle mocno, że olejek jaśminowy poleca się jako antidotum na blizny i rozstępy. Ze względu na jego właściwości jaśmin w kosmetykach ajurwedyjskich bywa używany nader często.

W południowych Indiach często się sięga po liście jaśminu czy gotowy olejek. Na podrażnione miejsca – czy to przez wysypkę, ranę czy z innego powodu – aplikuje się parę kropli czystego olejku jaśminowego i voila. A kto nie ma olejku, robi z rozdrobnionych liści i olejku kokosowego (lub ghee) pastę, którą nakłada na podrażnienia.

Jaśmin w aromatoterapii

Jaśmin jest niezwykle cenny dla skóry. Działa kojąco i przeciwzapalnie, ujędrnia i odmładza. Zapobiega utracie wody, dzięki czemu skóra zachowuje odpowiednie nawilżenie.

W ajurwedzie jest tak, że składnik musi działać na różnych poziomach, być dobry i dla ciała, i dla umysłu. Jaśmin więc i umysłowi coś musi oferować, a jest to dar aromatoterapii. Jego zapach podnosi na duchu i działa antydepresyjnie – co niezwykle mądrze wykorzystuje ajurweda zalecając by kobiety w połogu wdychały jaśmin ile wlezie!

P.S. Nie możemy się już doczekać kremu jaśminowego na noc, który w Indiach miał premierę dwa miesiące temu! Jaśmin w kosmetykach SoulTree, jak np. w naszej mgiełce do twarzy dodaje im skuteczności i bajecznego wręcz zapachu.


Starszy post Nowszy post