Ajurweda a wypadanie włosów

Piękne włosy są dumą każdej kobiety, niezależnie czy pochodzi z Polski, z Indii, czy skądkolwiek indziej. Są one niewątpliwie ozdobą, ale też odbiciem naszego stanu zdrowia. Pewnie dlatego ajurweda poświęca sporo uwagi zagadnieniom ich pielęgnacji. Ale uwaga! Nie ogranicza się ona do dobrania odpowiedniego szamponu.

Przyczyny wypadania włosów według ajurwedy

Ajurweda to nie tylko medycyna naturalna, ale także holistyczna. Dzięki temu lekarz ajurwedyjski szuka przyczyn tracenia włosów daleko przed jego wystąpieniem problemu, będącego jedynie objawem choroby, nie jego przyczyną. Sedno tkwi w braku równowagi pomiędzy doszami.

Każda z trzech dosz może powodować nadmierne wypadanie włosów.

 

 

 • Gdy nasze ciało przejmuje we władanie Vata, możemy spodziewać się problemów z przesuszającym skalpem, suchymi włosami i łamiącymi końcówkami. Przez to mieszki włosowe nie mają ochrony i słabną, a w konsekwencji włosy się przerzedzają.
 • Gdy zaburzona zostaje Pitta, ciało jest nadmiernie rozgrzane, a za tym łatwo o zapalenia, w tym mieszków włosowych. To osłabia cebulki włosów i sprawia, że nie są odpowiednio odżywione, słabną i wypadają.
 • Nadmiar doszy Kapha prowadzi do zwiększonej produkcji sebum, które zatyka mieszki włosowe. Przez to nawet ładne, grube włosy mogą nadmiernie wypadać.

Ajurweda uczy, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, jednak w razie pojawienia się problemu, bez wahania należy podjąć kurację. Co powoduje takie zaburzenia? Przede wszystkim zła dieta, stres i niekorzystne wybory dotyczące trybu życia. Leczy się je przez przywrócenie równowagi pomiędzy doszami. Może to zaskakiwać Europejczyków, którzy przyzwyczajeni są do myślenia o ajurwedzie jako egzotycznych ziółkach i masażach. Te, chociaż ważne, nie są najważniejsze. Pierwszym krokiem do wyleczenia problemów z włosami nie jest wcale znalezienie wcierki idealnej, a modyfikacja diety i trybu życia. To wpłynie pozytywnie nie tylko na stan włosów, ale całego organizmu, zarówno ciała, jak i duszy.

Ajurwedyjskie zioła na wypadanie włosów

Z drugiej strony, zasoby ajurwedy pełne są roślin, które zbawiennie wpływają na włosy. Hinduski sięgają po nie na co dzień. Korzystają z dobroci, które mają w swoich ogródkach, na parapetach, a jeśli nie – są osiągalne do na straganach nieopodal domu. Niektóre z tych ziół lepiej oczyszczają, inne wzmacniają i wspomagają odrastanie włosów. Do tych drugich należą przede wszystkim:

 • Brahmi,
 • Bhringraj,
 • Aloes,
 • Ashwagandha,
 • Amla,
 • Hibiskus,
 • Lawenda.

W Polsce trudno jest jednak zerwać brahmi prosto z krzaczka. Nie mając dostępu do świeżych (i suszonych) dobroci  prosto z ogródka, z pomocą przychodzą kosmetyki naturalne. Powyższe składniki znajdziesz w produktach do pielęgnacji włosów SoulTree! 

Na dodatek, są one najwyższej jakości, gdyż pochodzą z organicznych upraw i czystych rejonów u stóp Himalajów. I aby zachować potencję tych szlachetnych składników, ich ekstrakty pozyskiwane są we własnym laboratorium firmy, zgodnie z naukami ajurwedy.

I pewnie dlatego otrzymujemy tyle pochwał na temat choćby naszego olejku do włosów.

Ajurwedyjskie terapie na porost włosów

Ajurweda wykracza poza ordynowanie ziół. Kolejnym jej elementem są różnorodne masaże i zabiegi. Kilka z nich przydaje się też w toku starań o bujną czuprynę.

Chodzi przede wszystkim o:

 • Shirodhara – masaż „trzeciego oka”. Polega na polewaniu czoła i nasady włosów leczniczą miksturą albo ciepłym olejem, po czym spływa on swobodnie po głowie.
 • Shiro abhyanga – olejowy masaż głowy;
 • Shiro lepa – terapia leczniczą maską nakładaną na głowę. Dla lepszego działania, pastę owija się odpowiednimi liśćmi.
 • Regularne olejowanie włosów – automasaż wykonywany podczas olejowania ma wszystkie zalety tych wcześniej wymienianych, ponadto może być wykonywany tak często, jak tylko chcesz.

Dlaczego wymieniamy te zabiegi na końcu? Niestety, zastosowanie jakiegokolwiek masażu nie przywróci nam bujnych loków, jeśli nie zadbamy o podstawy swojego zdrowia. Nawet świetny masażysta nie zdziała cudów, jeśli nasz organizm pozostanie w nierównowadze.

 


Starszy post Nowszy post